Tydzień ze sztuką – „Dziewczyna z perłą”

30-10-2014

Ostatni tydzień października nasze Przedszkolaki wybrały się w podróż do Holandii by poznać XVII – wiecznego malarza Jana Vermeera.

W pierwszy dzień naszej podróży zapoznaliśmy się z postacią malarza i jego i jego najbardziej słynnym obrazem „Dziewczyna z perłą”. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób on powstał i że najbardziej charakterystyczne dla malarstwa Vermeera były portrety oraz gra świateł. Oprócz znanego dzieła nasze maluchy zapoznały się z atrybutami malarskimi, m.in. sztalugą, podobraziem, fartuchem malarskim, paletą, pędzlami i szpachelkami. Dzieci same próbowały malować różnego rodzaju farbami i narzędziami, a oprócz tego zapoznały się z techniką kładzenia złota na obraz.

Drugi dzień ze sztuka Vermeera rozpoczął się od omówienia, co to tak naprawdę jest obraz i jakie rodzaje malarstwa sztalugowego istnieją (portret, martwa natura, pejzaż). przenosząc się z powrotem do XVII wieku, nasze Dzieci poznały Camerę Obscura, która dawniej była nieodłącznym elementem by namalować obraz. Poznaliśmy tajemnicę odwróconego obrazu, przykładając kamerę do okna i i lampki.

W trzecim dniu podopieczni Małej Akademii mieli czarno-białą sesję fotograficzną w turbanach i z perłą – czyli głównym atrybutem na obrazie „Dziewczyna z perłą”, a wszystko po to, by powstały piękne portrety, które mali artyści malowali farbami.

Ostatni dzień naszej podróży spędziliśmy w Holandii, by podziwiać wiatraki, tulipany, muzea i inne zabytki. Nie obeszło się bez degustacji przysmaków holenderskich, czyli zupy groszkowej i sera. Dzieci miały nieco skwaszone minki na początku, ale po pierwszych łyżkach zupy, uśmiechy wróciły na buźki.

Na zakończenie tygodnia Dzieci otrzymały  „magiczne” białe kartki, na których po wymalowaniu farbami ukazały się woskowe portrety różnych kobiet.

 


Liszki 118
32-060 Liszki

+48 784 064 122
Godziny otwarcia: 6.30 - 18.00
Kontakt