21-01-2014
Witamy na Śląsku!
W dniach od 14 do 20 stycznia odbył się w naszym przedszkolu Tydzień Śląski.
W pierwszym dniu Przedszkolaki, wykorzystując przygotowaną przez panią Agnieszkę mapę, „wybrały się” na wycieczkę do Katowic i Chorzowa. Miały okazji zobaczyć tam najciekawsze miejsca i zabytki, a przede wszystkim zapoznać się ze specyficznym śląskim krajobrazem pełnym wysokich wieżowców oraz dymiących kominów. Najbardziej utkwiły dzieciom w pamięci Chorzowskie Zoo i Wesołe Miasteczko. Tego dnia dzieci również rozpoczęły budowę makiety przedstawiającej Śląsk.
W drugim dniu, pani Agnieszka w stroju regionalnym, opowiadała dzieciom jak to dawniej na Śląsku bywało. Maluchy miały okazję „zrobić” masło za pomocą maślniczki oraz „wyprasować” chustę żelazkiem na duszę. Tego dnia poznaliśmy również kilka słów z gwary śląskiej, a zatem wiemy już co to znaczy „uciorać się” oraz że ulubione przez nas słodkości to inaczej „bombony”
Kolejnego dnia, dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat pracy górnika. Miały możliwość zobaczenia i dotknięcia grudki węgla kamiennego oraz sposobu jego wydobywania. Dzieci były pod wrażeniem kopalnianych tuneli przedstawionych na prezentacji. Każde z nich mogło również przymierzyć strój galowy górnika. Zaskakującą zabawą okazało się dla dzieci rysowanie węglem, której efekty widoczne są na przedszkolnych tablicach.
Czwartego dnia przedszkolaki poznawały zabawy, w jakie dawniej bawiły się dzieci na Śląsku i same się w nie bawiły. Na początku prowadząca sprawdziła gotowość maluchów do uczestniczenia w zabawie rymowanką:
Kto się bawi palec pod budka, bo za minutka zawiyrom budka.
A następnie wykorzystując śląskie wyliczanki typowała osoby rozpoczynające „Ciuciubabkę”. Po wspólnej zabawie był czas na posłuchanie bajek w śląskiej gwarze. Oj! nie łatwo było zgadnąć o jakiej bajce była mowa. Dzieci zatańczyły również tradycyjne tańce śląskie, takie jak: „Owczarek”, „Miotlarz” i „Grozik”.
Uwieńczeniem Tygodnia Śląskiego była „wycieczka” do teatru cieni, aby posłuchać Legendy o Skarbniku.
Ten tydzień w sposób szczególny pozwolił dzieciom poznać Śląsk!