21-11-2015
Dawno, dawno temu. Za górami, za lasami, a niedaleko Warszawy żył sobie hrabia Skarbek w Żelazowej Woli … tak bajecznie zaczął się tydzień z muzyką Fryderyka Chopina. Dzieci miały okazję poznać losy sławnego kompozytora od małego Frycka aż do dorosłego Fryderyka.
W pierwszym dniu nasze krzesełka zamieniły się w konie, abyśmy wraz z rodziną Fryderyka wybrali się w podróż do Warszawy. W stolicy dowiedzieliśmy się jak wrażliwym na muzykę dzieckiem był kompozytor oraz jaką „przerażającą” niespodziankę sprawił rodzicom w wieku 4 lat.
Następnego dnia w naszym przedszkolu pojawił się Wojciech Żywny. Przedszkolaki wraz z przyszłym pianistą ćwiczyły paluszki oraz zażywały „sensorycznej” kąpieli. Profesor przygotował również ćwiczenia dla małych uszek. Gdy zajęcia dobiegły końca Fryderyk wraz z dziećmi wręczył nauczycielowi prezent, którym był polonez As-dur. Przejęty profesor postanowił nauczyć dzieci, tego chodzonego tańca.
Trzeciego dnia wyruszyliśmy z Fryderykiem na studia kompozytorskie. Na początku próbowaliśmy odtworzyć układ nut fragmentów utworów wielkiego kompozytora, a następnie sami komponowaliśmy nutki na pięciolinii, które grała nam pani Agnieszka. Tego dnia poznaliśmy również inne pasję Fryderyka – aktorstwo oraz rysowanie karykatur. Gdy wyruszyliśmy na wakacje do Szafarni wraz z Fryderykiem podglądaliśmy Maćkowe wesele, a tym samym poznaliśmy historię powstania mazura – nogi same rwały się do tańca!
Czwarty dzień zaczął się bardzo poważnie, ponieważ towarzyszyła nam nostalgia dorosłego już Chopina związana z jego tęsknotą za ojczyzną. Słuchając Etiudy rewolucyjnej oraz Preludium deszczowe dowiedzieliśmy się, że swoją rozpacz Fryderyk przelewał na muzykę. Aby smutek nie towarzyszył dzieciom przez resztę dnia Pani Kropelka zaprosiła przedszkolaki do muzycznych zabaw z deszczem. Graliśmy nawet na parasolach!
Ostatniego dnia dowiedzieliśmy się, że fortepian ma struny oraz młoteczki. A na zakończenie spotkań z wielkim kompozytorem pani Agnieszka zaprosiła dzieci na koncert fortepianowy.
Tydzień z wielkim kompozytorem był tygodniem interdyscyplinarnym: umuzykalniającym, rozwijającym umiejętności manualne, a także poszerzających wiedzę o Chopinie. Ale przede wszystkim był czasem dobrej zabawy!