21-02-2014
Tydzień podkarpacki rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie wyglądu mapy Polski. Dzieci z ochotą ozdabiały mapę symbolami regionów, które zaprezentowane zostały w pierwszym semestrze. Poznaliśmy położenie Podkarpacia, znaczenie jego herbu, a także oglądaliśmy tradycyjny strój ludowy. Maluszki oglądały filmik prezentujący ludowy taniec „Lasowiak”, aby następnie a ochotą przystąpić do nauki tego tańca.
W kolejnym dniu przenieśliśmy się do skansenu w Sanoku. Poznaliśmy budowę dawnych domów oraz dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie 200 lat temu. Dzieci z niezwykłym zainteresowaniem oglądały skrzynię z XIX wieku oraz gliniane, ręcznie robione naczynia. Ze zdziwieniem przyjęły wiadomość, że dawniej z kranu nie leciała woda, a na syfcie nie było żarówek:-). Poznaliśmy budowę lampy naftowej, ale prawdziwym hitem okazało się koromysło, czyli nosidło do noszenia wiader na ramionach. Dzień zakończyliśmy rozkoszując się smakiem oscypków – prawdziwego podkarpackiego przysmaku.
Środa upłynęła nam na zajęciach plastycznych. Dzieci wykonały herb Podkarpacia metodą wydzieranki. Każda grupa wykonała prace prezentujące roślinność górską metodą transferu zdjęcia na drewno. Obrazy udały się idealnie, z pewnością nie tylko dzięki klejowi – medium, ale dzięki magicznym zaklęciom wypowiedzianym przez Dzieci:-).
W kolejnym dniu wysłuchaliśmy niezwykłej legendy, która owiewa rezerwat przyrody Prządki. Legenda opowiada o trzech zaklętych w skały siostrach. dzieci wyszukiwały ludzkich rysów twarzy w skałach, a także same zamieniały się w skamieniałości podczas zabaw przy muzyce. W ostatnim dniu rozwiązywaliśmy krzyżówkę, którą udowodniliśmy, że regiony Polski znamy już bardzo dobrze.
Tydzień podkarpacki był pełen wielu atrakcji i udowodnił nam, że jest to miejsce godne odwiedzenia.