28.02

Tydzień węgierski

 

W lutym Dzieci z Małej Akademii wybrały się w podróż po Węgrzech. Przygodę z tym krajem rozpoczęliśmy od poznania flagi, godła, a także wysłuchania hymnu. Następnie każde dziecko samodzielnie pomalowało węgierską flagę.

 Kolejnego dnia podróży wspólnie na mapie określaliśmy położenie Węgier, płynęliśmy Dunajem oraz uczyliśmy się nazw sąsiadujących krajów. Dzieci porównywały „wielką” Polskę do nieco mniejszych Węgier. Dzień zakończył się wyklejaniem plasteliną mapki państwa.

 Dzieci poznały również węgierskie wynalazki: komputer, kostkę Rubika, pióro kulkowe, lornetkę i wiele, wiele innych. Wspólnie obejrzeliśmy film o wynalazkach, a dzieci wzbogaciły swój słownik o nowe trudne słowa: dynamo i hologram, które również zawdzięczamy Węgrom.

 W ramach kolejnego dnia Tygodnia Węgierskiego przenieśliśmy się do stolicy - Budapesztu. Dzieci podziwiały najważniejsze zabytki oraz poznały podstawowe zwroty w tym języku.

 Ostatnim przystankiem naszej podróży była kuchnia węgierska. Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym przygotowaniem tradycyjnego węgierskiego lecza.