27.10

Tydzień małopolski

POWRÓT DO GALERII

Jedną z atrakcji Małej Akademii"Tygodnie tematyczne". W trakcie ich trwania nasi podopieczni mogą przenieść się w różne zakątki świata, poznając tradycję, zwyczaje i kulturę danego kraju.

W tym roku postanowiliśmy nie szukać daleko i odkryć interesujące regiony w Polsce. Pierwszym tygodniem tematycznym, któremu poświęciliśmy uwagę jest województwo, w którym mieszkamy czyli Małopolska.

Na początku odbyła się lekcja przypominająca o naszej ojczyźnie, jej symbole narodowe, kształt i położenie na mapie. W dalszej części prezentacji dzieci poznały symbole, położenie oraz kulturę Małopolski, a także jej faunę i florę. Dla utrwalenia barw jakie widnieją na małopolskiej fladze dzieciaki wykleiły ją papierem kolorowym.

W drugim dniu tygodnia o Małopolsce, dzieci miały okazję zobaczyć tradycyjne stroje krakowskie dla dziewczynki i dla chłopca, a także je przymierzyć. W grupie Little Tigers, w tym dniu rozpoczęliśmy naukę tańca krakowskiego.

Kolejną odsłoną naszego województwa były Tatry i ich stolica, Zakopane. Góralski kapelusz przeniósł nas w Tatry, gdzie poznaliśmy legendę o śpiących rycerzach, jedliśmy specjały góralskie czyli oscypki oraz malowaliśmy tatrzańskie krajobrazy.

W kolejnym spotkaniu dzieci poznały charakterystyczne zabytki dla Krakowa, wysłuchały Hejnału Mariackiego oraz degustowaliśmy krakowskie obwarzanki.

Podsumowując tydzień odbył się quiz z wiedzy o Małopolsce, w którym każdy mógł zaprezentować swoją wiedzę.

W ramach tygodnia we wtorek 27 października, gościliśmy w Małej Akademii Zespół Pieśni i Tańca KRAKOWIACZEK z Grojca. Podczas spotkania goście zaprezentowali nam taniec krakowski w pięknych strojach ludowych oraz zaprosili do wspólnej zabawy. Dzieci na ręce Pani Teresy Majewskiej wręczyły podziękowanie oraz słodki upominek.