04.02

Tydzień lubelski

POWRÓT DO GALERII

Kolejnym województwem, które odwiedziliśmy w styczniu było województwo lubelskie. Rozpoczynając naszą podróż, najpierw zapoznaliśmy się, ze stolicą województwa- Lublinem, herbem i flagą. Następnie oglądając prezentację multimedialną odkryliśmy piękno Zamku Królewskiego,w którym to kiedyś zatrzymywał się król Jagiełło ze swoją żoną. Porównywaliśmy też między sobą inne zabytki tego miasta (m.in. Bramę Grodzką z bliską nam krakowską Bramą Floriańską czy też będąc w Zomościu – Zamojski Rynek z Rynkiem Krakowskim). Nie zabrakło też ,,łamańców językowych”, które nasze Dzieciaki bardzo lubią, ponieważ odwiedziliśmy również Szczebrzeszyn i słynnego ,,Chrząszcza w trzcinie”:)

Zgłębiając z dnia na dzień swoją wiedzę na temat lubelszczyzny, poznawaliśmy co raz to bardziej urokliwe miejsca i zabytki. Byliśmy m.in. w Kazimierzu Dolnym skąd przywieźliśmy tradycyjnego kazimierzowskiego koguta- zdjęcia z ,,wycieczki”;) do obejrzenia w galerii:) Smakowaliśmy też słynnej ,,Nałęczowianki”w Nałęczowie, czy też tradycyjnego wiejskiego serka z Krasnegostawu, a gr. L.Fish wykonała nawet lubelskiemak aronowe mandale. Dowiedzieliśmy się również, że gryzaczki, które dawała nam mama podczas ząbkowania:) to nie te same co ,,gryzaczki” z lubelszczyzny.

W naszej podróży nie mogliśmy również pominąć Chełmskich Podziemi Kredy czy Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie- tu w prosty sposób wykuliśmy swoje tzw.,,podkowy na szczęście”. Podziwialiśmy także piękne roztoczańskie i poleskie krajobrazy, które potem samodzielnie namalowaliśmy. A będąc na przedszkolnym placu zabaw, siedzieliśmy nawet na tzw. ,,Ławeczce Bolesława Prusa” z Nałęczowa.

Każdy dzień naszej wspólnej ,,wycieczki” przyniósł nam wiele radości, wrażeń i zabawy. Z niecierpliwością czekamy, gdy wyruszymy w kolejną podróż po....:) a to już niebawem.