29.02

Tydzień kujawsko-pomorski

W lutym dzieci z Małej Akademii odwiedziły województwo kujawsko – pomorskie. Nasze zwiedzanie rozpoczeliśmy od prezentacji multimedialnej, ukazujacej wojewodztwo jako unikatowy region w Polsce, który mieści dwa w jednym :) począwszy od nazwy województwa, poprzez jego stolice ( Bydgoszcz i Toruń ), aż do zabytków kultury ( Spichrze - w Bydgoszczy; ruiny zamku krzyżackiego, krzywa wieża, ratusz staromiejski, dom Mkołaja Kopernika - w Toruniu; drewniana osada w Biskupinie.. ) i atrakcji przyrodniczych (liczne rzeki, jeziora, rezerwaty przyrody). Poznaliśmy położenie województwa na mapie Polski, jego herb i flage, którą dzieci wykleiły czerwoną i czarną bibułą. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały legendy o flisaku, który uratował miasto Toruń przed nękającą je plagą żab...

W nastepnym dniu naszej wycieczki dzieci zapoznały sie bliżej z kulturą i sztuką województwa. Podczas ubierania papierowych lalek i układania puzzli, poznały podstawowe elementy ludowego stroju kujawskiego. Dzieci ,,wyhaftowały'' również piękne serwetki z motywem kujawskim :).

W dalszej części naszego zwiedzania dzieci z Małej Akademi poznały interesującego człowieka – Mikołaja Kopernika, w którego rolę później wszystkie się wcieliły, wspólnie stworzyliśmy wspaniałe lunety, przez które mali odkrywcy oglądali kosmos!

W kolejnym dniu wyprawy przenieślismy sie do magicznego miejsca w Toruniu - do Muzeum Bajek i Zabawek :). To miejsce wzrusza nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Czym się bawił pradziadek, babcia i tata ? Zapraszamy do obejrzenia ciekawych eksponatów w naszej galerii :) Podsumowując ten dzień, odbył się quiz z wiedzy o słynnych bajkach i zabawkach. Dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem!

W ostatnim dniu naszej wycieczki dzieci poznały przysmaki regionu: powidła śliwkowe, miód, mace borowiackie, żurek, wody źródlane ,,Krystynka'' i Ciechocinka'' z uzdrowisk i najsłynniejsze toruńskie pierniki, które wszystkim bardzo smakowały i znikły z talerza w mgnieniu oka! Dzieci w skupieniu wysłuchały wiersza, przysłów i legendy o ,,Katarzynkach- toruńskich piernikach''. Na koniec wylepiły plasteliną piernikową chatkę.

To był niezapomniany tydzień! Z niecierpliwością czekamy na kolejna podróż :)