29.11

Andrzejkowy bal misiowy

Andrzejkowy Bal Misiowy rozpoczęliśmy od poznania historii Światowego Dnia Pluszowego Misia oraz tradycji zabaw i wróżb andrzejkowych. Zapoznaliśmy się z większością niedźwiadków występujących w bajkach książkowych i animowanych (m. in. Miś Uszatek, Miś Kolargol, Gumisie, Mój Brat Niedźwiedź, Miś Baloo z Księgi Dżungli). Największym zainteresowaniem cieszył się Kubuś Puchatek i jego przyjaciele ze Stumilowego Lasu.

Poznaliśmy również legendy związane z obchodzeniem wigilii św. Andrzeja. Wiemy już, że andrzejki były dawniej obchodzone jedynie przez dziewczynki, zaś chłopcy wróżyli sobie przyszłość 25 listopada – tzw. Katarzynki. Andrzejki miały dawniej charakter jedynie matrymonialny, jednak z czasem stały się zabawą i formą spędzania wolnego czasu.
Do dnia dzisiejszego zachowała sie tradycja wróżenia w magiczną noc z 29/30 listopada.

Po prezentacji multimedialnej rozpoczęlismy zabawę w zagadki ze Stumilowego Lasu i wróżby. Jedną z zabaw było wyjmowanie z zamkniętymi oczami rekwizytów charakteryzujących różne zawody oraz ustawianie kolejno naszych bucików do drzwi. Wszystkie Misie Małej Akademii bawiły się przy muzyce misiowej. Tańczyliśmy w rytm piosenki "Jedna łapka, druga łapka".

Braliśmy również udział w misiowych konkurencjach. Jedliśmy na czas miód i smakołyki.

Wiele radości przyniosła nam wspólna zabawa z chustą. Nie zabrakło również zabaw matematycznych z kolorowymi misiami i ćwiczeń plastycznych. Wyklejaliśmy z kolorowej bibułki bajkowe niedźwiadki, jak również malowaliśmy je rureczkimi do picia. W tej pracy plastycznej wszysto zależało od siły naszych płuc. Na koniec pomalowaliśmy nasze buzie, by przypominały uśmiechnięte niedżwiadki.

Taki jest ten nieźwiedzi ród,

ża tak bardzo lubi miód.

Bzyk-bzyk-bzyk, ram-pam-pam,

Co to znaczy? Nie wiem sam.